CO SŁYCHAĆ W FILATELISTYCE

 

Koło PZF nr 70

przy Fabryce Maszyn Glinik SA w Gorlicach

 

Po utworzeniu w 1950r. Polskiego Związku Filatelistów działające na terenie Gorlic jedyne koło PZF nr 5 zrzeszało filatelistów z całego obszaru powiatu gorlickiego. Spośród członków Koła wielu było pracownikami Fabryki Maszyn i Sprzętu Wiertniczego Glinik, którzy podjęli inicjatywę utworzenia nowego Koła PZF przy FMiSW Glinik w Gorlicach. W dniu 19.02.1973 r. odbyto zebranie założycielskie z grupą członków koła oraz sympatykami filatelistyki, które podjęło uchwałę o utworzeniu Koła PZF przy Fabryce Maszyn i Sprzętu Wiertniczego w Gorlicach, a Zarząd Okręgu PZF w Rzeszowie przyjął do zatwierdzającej wiadomości nadając Kołu PZF nr 70 Gorlice. Zebranie powołało władze koła, które reprezentuje od początku utworzenia Koła przewodniczący Jan Szura. Koło w momencie założenia liczyło 30 członków, a już w roku 1989 stan członków wzrósł do 268, a obecnie liczy tylko 50 członków. W latach 1952 – 1993 na terenie Gorlic działało 6 kół PZF zrzeszających ponad 600 członków. Obecnie istnieją 2 koła PZF nr 5 i nr 70, a pozostałe zostały rozwiązane w latach 90-tych. W bieżącej działalności Koło PZF nr 70 przy Fabryce Maszyn Glinik SA w Gorlicach wspólnie z Zarządem Oddziału PZF w Nowym Sączu przygotowuje Okręgową Wystawę Filatelistyczną z okazji 750 Lat Starego Sącza , na której członkowie naszego kola eksponować będą swoje eksponaty filatelistyczne. W ramach prac organizacyjnych koło opracowało projekt datownika wystawowego w przygotowaniu jest okolicznościowa kartka pocztowa beznominałowa, Wystawa odbędzie się w dniach 6 – 15.07.2007r.

Koło PZF nr 70 współpracując z Komitetem obchodów 750-lecia miasta Biecza przygotowało projekty dwóch kart pocztowych beznominałowych oraz datownik okolicznościowy i stempel dodatkowy, które w najbliższych dniach wejdą do obiegu pocztowego i stosowane będą przez cały okres obchodów jubileuszowych.

Dla upamiętnienia obchodów Dni Gorlic 2007 Koło PZF nr 70 przygotowało kartkę pocztową beznominałową, na której na tle panoramy miasta uwidoczniono postać Józefa Baruta z okazji 40 rocznicy śmierci(1890-1967), zasłużonego dla miasta architekta i historyka. Stempel dodatkowy przedstawia wieżę ratuszową z zegarem zaprojektowaną przez Józefa Baruta w okresie gruntownej przebudowy ratusza.

W najbliższym czasie Zarząd Koła PZF nr 70 przy Fabryce Maszyn Glinik SA w Gorlicach wspólnie z Zarządem Oddziału PTTK opracują projekt kartki pocztowej beznominałowej oraz okolicznościowego stempla dodatkowego upamiętniającego obchody 50-lecia Muzeum Regionalnego PTTK im. Ignacego Łukasiewicza w Gorlicach.

 

                                                                                              Jan Szura

                                                                                  Przewodniczący Kola PZF nr 70

 

 

    

 

 

 

Datowniki i stemple zaprojektowane w Kole PZF nr 70